Soruların için hemen bizimle iletişime geç!

Sıkça Sorulan Sorular

Sipariş Detayı sayfasında bulunan “İletişime Geç” seçeneği ile sipariş verdiğiniz esnaflarla mesaj yoluyla direkt iletişime geçebilirsiniz.

Siparişinizi verdikten sonra Sipariş Detayı sayfasından siparişinizin statüsünü takip edebilirsiniz. Siparişiniz alındığında, yola çıktığında ve teslim edildiğinde bildirim alırsınız. Dilerseniz haritadan anlık olarak siparişinizin yolculuğunu izleyebilirsiniz.

Mesajlaşma özelliği ile esnafla anında iletişim kurabilir, siparişinizin detaylarını teyit edebilirsiniz. Dilerseniz esnaf sayfasındaki “Ara” seçeneği ile sipariş verdiğiniz esnafa telefon yoluyla ulaşabilirsiniz.

Sipariş verdiğiniz esnaftan alacağınız fiş ile siparişinizi kontrol edebilir, eksik veya yanlış oldugu durumlarda uygulamadan esnaf ile doğrudan iletişime geçebilir ve siparişinizin düzeltilmesini talep edebilirsiniz.

Siparişiniz yola çıkmamış ise Sipariş Detayı sayfasından “Siparişi İptal Et” seçeneği ile siparişinizi anında iptal edebilirsiniz.

Tanbula’ya kayıt ücreti ödemenize gerek yoktur. Hiçbir giriş ücreti ödemeden kolayca kayıt olup müşterilerinize ulaşır, sipariş almaya başlarsınız.

Tanbula Esnaf uygulamasını indirip bilgilerinizi girerek, veya Başvuru Formu’nu doldurarak kayıt olup sipariş almaya başlayabilirsiniz. Bilgilerinizi aldıktan sonra Tanbula ekibi bir sonraki adım için sizinle iletişime geçecektir.

Müşteriniz sipariş verirken “Muadilini İstiyorum” seçeneğini işaretlediyse siparişi onaylarken muadili ürün ile değiştirebilir, “Muadilini İstemiyorum” seçeneğini işaretlediyse olmayan ürünleri sipariş listesinden çıkarıp siparişi onaylayabilirsiniz.

Benim başka bir sorum var diyorsan…

*Tüm alanları doldurmak zorunludur.
*Sorduğun soru ekibimiz tarafından incelendikten sonra sana dönüş yapacağız.

Aklına takılan her soru için mail adresimiz

iletisim@tanbula.com